Szkło hartowane do telefonu

 

Dlatego warto zabezpieczyć wyświetlacz smartfona szkłem hartowanym?

Szkło hartowane do telefonu to konieczna forma ochrony wyświetlacza. Ekrany dzisiejszych smartfonów to najbardziej wrażliwa część telefonu. Bardzo łatwo je uszkodzić poprzez zarysowanie, wkładając telefon do torebki, bądź kieszeni wraz z kluczami lub innymi ostrymi przedmiotami. Natomiast upadek telefonu z wysokości może skutkować całkowitym rozbiciem ekranu a co za tym idzie zmniejszyć czułość dotyku lub całkiem pozbawić możliwości wyświetlania obrazów.

Co to znaczy, że szkło ma twardość 9H?

Szkło w procesie hartowania, czyli nagrzewania do temperatury ok. 640 stopni Celsiujsza a potem szybkie schłodzenie, zyskuje znacznie większą twardość i odporność na uszkodzenia. Szybki, które montujemy na wyświetlaczach posiadają twardość rzędu 9H – oznacza to, że może je zarysować wyłącznie diamentowe ostrze. Szkło hartowane oprócz ochrony przed zarysowaniem doskonale amortyzuje wstrząsy powstałe podczas upadku przyjmując na siebie siłę uderzenia, samo pęknie jednak w większości przypadków uchroni przed tym sam wyświetlacz.

Jak wybrać szkło hartowane do swojego modelu?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szkieł, wiąże się to z tym, iż każdy producent montuje w swoim modelu smartfona inny wyświetlacz. Głównie różnica polega na kształcie ekranu. W tym momencie jest tendencja do produkcji zaokrąglonych przy brzegach wyświetlaczy. Dlatego przed zakupem zastanówmy się jakie są nasze potrzeby.

Jeśli wyświetlacz naszego smartfonu nie jest mocno zakrzywiony szkło hartowane na dotykowa płaska część ekranu doskonale się sprawdzi. Szybka tego typu nie obejmuje krzywizny, po przyklejeniu na ekran widoczne są marginesy, gdyż nie sięga ona brzegów telefonu. Oczywiście jak najbardziej, spełnia ona zadania ochronne w 100%.

Jednak jeśli chcielibyśmy by szkło zakrywało cały wyświetlacz mamy do wyboru szkła 3D lub 5D.

  • Szkło 3D posiada krawędź z elastycznego tworzywa najczęściej w kolorze fabrycznych ramek wyświetlacza, które dochodzą do brzegów telefonu mimo zakrzywionego ekranu. W tej właśnie części znajduje się klej mocujący, nie jest on nałożony na cała powierzchnie szkła. Jednak nie zmniejsza to ochrony wyświetlacza ani nie wpływa na czułość dotyku.

  • Szkło hartowane 5D również posiada zaokrąglone brzegi, idealnie dopasowujące się do krzywizn wyświetlacza. Różnica polega na tym, że w szkłach 5D warstwa klejąca, znajdująca się na całej powierzchni szkła, to rozwiązanie zapewnia brak problemu z dotykiem i świetną trwałość.

Szkła hartowane mogą być przyklejane na dwa sposoby.

  • Tradycyjnie – warstwa kleju jest już fabrycznie nałożona, wystarczy jedynie usunąć wszelkie zabrudzenia z ekranu, odkleić folię zabezpieczającą klej i docisnąć do ekranu

  • Utwardzanie kleju promieniami UV – jest to nowa technika, klej rozprowadzamy bezpośrednio na wyświetlacz następnie przykładamy czyste, suche szkło. W kolejnych krokach ustawiamy szkło w optymalnej pozycji i prześwietlamy dołączona do zestawu lampka UV. Jest to odrobinę bardziej pracochłonne niż przyklejenie tradycyjnego szkła, jednak poprawna aplikacja gwarantuje brak jakichkolwiek pęcherzy powietrza.

Dodajmy iż koszt wymiany rozbitego wyświetlacza to kilkaset złotych, natomiast szkło hartowane to niewielki wydatek rzędu kilkunastu złotych.

 

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku