Każdy, kto jest w posiadaniu powerbanka ma zapewne podstawową wiedzę na temat takiego nośnika zapasowej energii.
Jeżeli nie to spieszymy z kilkoma ważnymi definicjami.
Powerbank to mobilna ładowarka, wyposażona w baterię litowo-jonową lub litowo-polimerową. Powerbanki mają przeróżne kształty, różnią się także wielkością, a przede wszystkim pojemnością.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, których pojemność wynosi od 2 000 mAh do nawet 40 000 mAh. Powerbank to wspaniałe urządzenie, które jest bankiem zapasowej energii, a ta ratuje nas z wielu opresji. Jednak aby móc w pełni dobrze i wygodnie korzystać z takiej energii należy powerbank regularnie ładować.
Producenci powerbanków wstępnie określają żywotność produktu , która wyrażona jest w liczbie cykli ładowania. Tym samym rozumiemy przez to, że jeden cykl to jedno ciągłe ładowanie baterii. Co bardzo ważne bez względu, czy trwa to 10 minut, czy kilka godzin, a także jaki będzie procent naładowania. Producenci z reguły przewidują prawidłowe działanie akumulatora na 200-500 cykli. Po tym czasie znacząco spada pojemność baterii.
Aby dobrze ładować powerbank, który jest w naszym posiadaniu musimy dokładnie poznać specyfikację tego konkretnego modelu. Powinny być tam dokładne wytyczne producentów na temat parametrów oraz wymagań a tym samym zasad dotyczących poprawnego ładowania powerbanka, których musimy przestrzegać aby zachować sprzęt w dobrej formie a tym samym sprawić, że jego żywotność będzie wydłużona.
Dostępne na rynku modele powerbanków w większości można ładować na kilka sposobów, urozmaicenie w uzupełnianiu energii jest różne i ma umożliwić ładowanie w każdych warunkach a nawet ekstremalnych sytuacjach. I tak oto do naszej dyspozycji producenci oddali :
To oczywiście najbardziej popularna możliwość naładowania powerbanka.
Podpinamy powerbank do gniazdka sieciowego i energia elektryczna przepływająca przez przewody ładuje zużyte ogniwo. Jednak ten sposób ładowania możliwy jest tylko wtedy kiedy posiadamy dostęp do energii elektrycznej, tym samym jesteśmy jeszcze w zasięgu cywilizacji i tak naprawdę przygotowujemy sprzęt na dłuższą wyprawę w terenie czy też wycieczkę gdzie nie ma mowy o prądzie i energii.
Jeżeli z jakiś niezależnych od nas czynników nie posiadamy możliwości podpięcia do gniazda sieciowego ale w pobliżu znajduje się komputer stacjonarny albo laptop to taki właśnie sprzęt można wykorzystać do naładowania.
No dobrze wiemy już ,że każdy powerbank można śmiało podłączyć do gniazda sieciowego a jeżeli nie mamy takiej możliwości to możemy wykorzystać komputer stacjonarny i laptop. Zaznaczamy w tym miejscu, że powerbank najszybciej naładujemy poprzez gniazdko natomiast w przypadku pozostałych urządzeń czynność potrwa 2 razy dłużej.
Ale co w sytuacjach kiesy jesteśmy w trasie gdzie nie ma mowy o gniazdkach czy urządzeniach elektrycznych?
Czy istnieją inne sposoby na doładowanie powerbanka?
Na szczęście tak. Jest jeszcze kilka możliwości naładowania tego niezwykłego nośnika zapasowej energii. Zależą one od tego czym dysponujemy i w jakich miejscach przyjdzie nam się znajdować. Jeżeli jesteśmy w trasie i podróżujemy samochodem to możemy wykorzystać chociażby gniazdo zapalniczki samochodowej do uzupełnienia energii w powerbanku.
A co w sytuacjach kiedy znajdujemy się poza wszelką cywilizacją?
To wspaniała i niezwykle nowoczesna technologia jednak należy pamiętać, iż nie każde urządzenie posiada takie możliwości. Jednak producenci powerbanków coraz częściej po nie sięgają ponieważ oferują one nieco nowocześniejsze i szybsze sprzęty przeznaczone do bezprzewodowego ładowania. Powerbanki z ładowaniem indukcyjnym to urządzenia niewymagające bezpośredniego podłączenia do prądu. Mimo to zezwalają na dostęp do dużego zasobu energii.
Jak naładować powerbank wykorzystując indukcję?
Jedynym warunkiem w przypadku poprawnego ładowania indukcyjnego, jaki trzeba spełnić, jest konieczność trzymania banku energii w pobliżu ładowarki. Nie ma konieczności połączenia obu urządzeń za pomocą kabla, który często sprawia wiele kłopotu powodując pewne ograniczenia a tym samym dyskomfort.
Nie każdy jeszcze ma świadomość, że odnawialne źródła energii wykorzystane zostały także w wielu urządzeniach elektrycznych jakie towarzyszą nam na co dzień w tym także powerbankach. W ofertach sprzedaży pojawiły nowoczesne powerbanki solarne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one od standardowych. Jednak po wnikliwej analizie dostrzeżemy, że te w odróżnieniu od pozostałych nie zawierają akumulatorów. Zamiast tego składają się z panelu solarnego. Zatem proces ładowania takiego sprzętu odbywa się z udziałem promieni słonecznych. Wystarczy, że powerbank zostanie wystawiony na słońce, a sprzęt potrzebną energię pobierze całkowicie za darmo.
Jak już mówiliśmy na wstępie przed pierwszym naładowaniem powerbanku, należy zapoznać się z instrukcją obsługi gdzie znajdują się niezbędne i ważne informacje na temat konkretnego modelu.
Zawsze ładujemy urządzenie do pełna, co pozwoli na uruchomienie wszystkich ogniw. Pierwsze ładowanie powinno trwać od 3 do 8 godzin, w zależności od pojemności baterii. Sporym ułatwieniem jest to, że większość dostępnych powerbanków wyposażona została w lampki LED lub wyświetlacze, które sygnalizują zakończenie pracy. Dzięki temu wiemy kiedy powerbank jest naładowany i można z niego swobodnie korzystać.
Będąc w posiadaniu powerbanka niezależnie od modelu warto pamiętać o liku ważnych zasadach, które będą miały wpływ na jego sprawne działanie:
- musimy wiedzieć czym ładować powerbank dlatego warto używać wyłącznie ładowarek o prawidłowej mocy, ale też o pełnym zabezpieczeniu (informacje te znajdziemy w specyfikacji produktu)
- nie zapominajmy o pierwszym pełnym naładowaniu powerbanku. To bardzo ważna rzecz pozwalająca na dalszą i bezawaryjną eksploatację
- w trakcie ładowania do powerbanku nie podłączajmy innych urządzeń mobilnych
- nie ładujmy urządzenia dłużej, niż to konieczne, bo przeładowanie powerbanka obniża jego żywotność
- nie podłączajmy powerbanku do zasilania tylko na chwilę, pamiętając, że każde ładowanie oznacza jeden cykl